fbpx

PRIORYTETY WYDATKOWANIA KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO W ROKU 2024

  1. Priorytety z limitu głównego KFS:
    1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
    2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
    3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
    4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
    5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
    6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
    7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
    8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

W celu sprawniejszego opracowania dla Państwa wniosku, przygotowaliśmy specjalny formularz do uzupełnienia - po otrzymaniu formularza przygotujemy dla Państwa wniosek.

Formularz został przygotowany w oparciu o wniosek PUP w powiecie radomskim i mieście Radom. 

Formularz KFS 2024 (kliknij tutaj)

Uzupełniony formularz prosimy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) 

  • Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)?
    Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
  • Dla kogo przeznaczony jest KFS?
    Z pomocy takiej mogą skorzystać wszyscy pracodawcy (tj. jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę), którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. 
    W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób,  ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
  • Co można rozliczyć w ramach KFS?
    Wsparcie możliwe jest na każde szkolenie zgodnie z ustalonymi priorytetami, o ile pracodawca uzna je za potrzebne. Nie muszą być one tematycznie związane z głównym obszarem jego działalności. Pracodawca sam wybiera do tego firmę szkoleniową, mając na uwadze, aby wydatki były celowe i oszczędne. Kwalifikowalny jest jedynie koszt samego szkolenia.

    Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy, pracodawca może przeznaczyć na:
    • określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
    • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
    • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
    • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
    • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
  • Poziom dofinansowania
    Mikroprzedsiębiorstwo lub mikropracodawca może otrzymać dofinansowanie 100% kosztów kształcenia jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (ok. 17 tys. zł). Pozostali przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na poziomie 80%.
    Uwaga: Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, udzielane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą stanowi pomoc de minimis.
  • Jak można ubiegać się o dofinansowanie?
    Pracodawca planujący zorganizowanie szkolenia musi złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego (art. 69b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).

 

 

 ul. Ofiar Firleja 7 lok. 17 

 26-600 Radom

+48 600447765
kontakt@medikos.com.pl

Newsletter

Zostaw nam swój email, a będziemy Cię informować o nowościach w ofercie.

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.